Κυριακή 16 Νοεμβρίου 2014

Ορθιος και πρώτος με Μαχαίρα ο Εθνικός

Ο Εθνικός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Μαχαίρα νίκησε με 68-67 την Καβάλα στο μεγάλο ματς της 6ης αγωνιστικής της Α2 και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.  Δια πυρός και σιδήρου (64-67) πέρασε το Λαύριο από την Λιβαδειά και μαζί με τους «μπλε» οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος.

Η… μαχαιριά του Μαχαίρα και η «κομπίνα» του Γούναρη!

Ο Εθνικής ήταν ο νικητής του μεγάλου ματς της 6ης «στροφής» του πρωταθλήματος, καθώς επιβλήθηκε της Καβάλας. Οι φιλοξενούμενοι «πατούσαν» καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (14-19, 10’), προηγήθηκε με 18-25 στο 12’ και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας ένα «μαξιλαράκι» 7 πόντων (30-37, 20’).

Ο Εθνικός ξεκίνησε την τρίτη περίοδο τρέχοντας σερί 8-0 για το 38-37 στο 24’, ενώ η συμπλήρωση των 30’ τον βρήκε να προηγείται με 52-48. Οι «μπλε» στα μισά της τέταρτης περιόδου ήταν μπροστά με 61-55, αλλά η Καβάλα ισοφάρισε σε 61-61 στο 38’. Ο Κώστας Τότσιος λίγο έλλειψε να γίνει ο ήρωας της αγωνιστικής, καθώς στο 39’:58’’ ευστόχησε σε τρίποντο για το 65-66. Ο Εθνικός, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ο Κώστας Μαχαίρας τρία δέκατα για την λήξη έκανε το 67-66 ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική «κομπίνα» που σκαρφίστηκε ο Μάριος Γούναρης. Μετά το τέλος της αναμέτρησης στήθηκε… πάρτι στο Κερατσίνι, όπου 1000 φίλοι των «μπλε» πανηγύρισαν έξαλλα τη μεγάλη νίκη της ομάδας τους επί της Καβάλας.