Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2016

Άνετη νίκη με «σόου» Κόκκαλη!

Το Ηράκλειο δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Εθνικό και έτσι οι Πειραιώτες πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη στη φετινή Α2 με σκορ 93-68.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Κρητικοί πήραν ένα προβάδισμα τριών πόντων (22-19) αλλά αυτό δεν φάνηκε εμπόδιο για τους παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου. Οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα και έχτισαν και μία διαφορά ασφαλείας μέχρι το ημίχρονο (47-33).

Στην επανάληψη οι Κρητικοί ξεκίνησαν με -14 και δεν μπόρεσαν να κόψουν τον ρυθμό του ιδιαίτερα εύστοχου Εθνικού που ανέβασε κι άλλο τη διαφορά. Οι παίκτες του Εθνικού πήραν προβάδισμα 21 πόντων στην συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (68-47) ενώ μέχρι το τέλος ανέβασαν κι άλλο την διαφορά φτάνοντας στο +25 με το τελικό 93-68.

Τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχε ο Εθνικός. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Νίκος Κόκκαλης με 23π. (2 τρ.), ακολούθησαν οι Μάρτζος 17π. (5 τρ.), Αντωνάκης 14π., Μαχαίρας 13π.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ  93-68

Δεκάλεπτα:  19-22, 47-33, 68-47, 93-68

Διαιτητές:  Μπούσιας-Δημόπουλος-Ζαχαρής
ΕΘΝΙΚΟΣ (Βλάχος): Παπαπέτρου 2, Ντουζίδης 3 (1), Μάρτζος 17 (5/6 τρ.), Αντωνάκης 14 (4/4), Κόκκαλης 23 (2), Λάανε 7 (1), Παπαφλωράτος 3 (1), Οικονομόπουλος 7 (1), Μαχαίρας 13, Χάλαρης 2, Πόπωνας, Δρόσος 2 (3ας., 3κλ.).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης):  Παπαδάκης 18, Τσερκίτσογλου 5, Μαραγκάκης 2, Πετράκης 10 (1) , Κουπίδης 8 (1), Πάνου 13, Λόλας, Λιανός 5, Λάτοβιτς 7 (1), Πάλλης.