Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2016

Τρίποντο ψυχής

Ο Εθνικός πήρε τη νίκη με 2-1 επί της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ και πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα φτάνοντας τους 7 βαθμούς. Τα γκολ για τους Πειραιώτες οι Παυλάκης, Κομνηνός ενώ για τους κρητικούς μείωσε ο Τσικουδάκης.

Ο καλύτερος Εθνικός του πρώτου ημιχρόνου μπήκε ορεξάτος στο γήπεδο, αποφασισμένος να βάλει γερές βάσεις για την πρώτη εντός έδρας νίκη. Ο Παυλάκης απείλησε στο 2’, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και έτσι έμεινε το μηδέν. Στο 11’ και πάλι ο Παυλάκης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών των φιλοξενούμενων και με εντυπωσιακή προσπάθεια έκανε… σεφτέ στα εντός έδρας γκολ του Εθνικού κάνοντας το 1-0. Λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα οι παίκτες της ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ βρήκαν δίχτυα με τον διαιτητή να ακυρώνει το γκολ. Στο 37’ ο Παναγιώτης Κομνηνός πήρε την μπάλα από την Βλάχο, πλησίασε τον αντίπαλο γκολκίπερ, εκτέλεσε και έγραψε το 2-0 με το δεύτερο φετινό γκολ του. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν, κυνήγησαν το παιχνίδι και μείωσαν στον 52’ με τον Τσικουδάκη. Ο Εθνικός είχε τις ευκαιρίες του με τους Παυλάκη, Μαρούδα, Κομνηνό χωρίς να μπορεί να φτάσει σε ένα τρίτο γκολ.

Με την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα ο Εθνικός έφτασε τους 7 βαθμούς.