Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2013

Εθνικός - ΠΟΛΙΣ Καλλιθέας 81-62

Πήρε το θρίλερ το Ηράκλειο, αήττητοι Εθνικός και Ιωνικός

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στο δεύτερο μέρος, ο Εθνικός έκανε το 3 στα 3 κερδίζοντας τον ΠΟΛΙΣ Καλλιθέας στο κλειστό του Κερατσινίου με σκορ 81-62. Η ομάδα μας τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη πολύ σκληρή άμυνα του ΠΟΛΙΣ και παρασύρθηκε από το στυλ παιχνιδιού του αντιπάλου αλλά και τα σφυρίγματα των διαιτητών.

Οι παίκτες μας δεν είχαν καθαρό μυαλό και εκνευρίστηκαν με αποκορύφωμα τα 3 απανωτά φάουλ που δόθηκαν στον Μούκα μέσα σε μόλις ενάμισι λεπτό. Μοιραία το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 37-39. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τον Εθνικό να παίζει σπουδαία άμυνα εγκλωβίζοντας τον αντίπαλο. Οι παίκτες του ΠΟΛΙΣ δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό που επέβαλαν οι παίκτες μας με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει με 59-49 ενώ στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε η διαφορά επιπέδου των δύο ομάδων με τον Εθνικό να κερδίζει το ματς με σκορ 81-62 και τους 500 περίπου φίλους του να τον αποθεώνουν στο κλειστό του Κερατσινίου.