Δευτέρα 8 Ιανουαρίου 2018

Εθνικό τρίποντο παραμονής στην Πάτρα

Οι υψηλές πτήσεις του Εθνικού συνεχίζονται τη νέα χρονιά, καθώς στο "Κουκούλι" της Πάτρας η νεοφώτιστη ομάδα επικράτησε με 3-0 (25-23, 25-22, 25-18) σετ της ουραγού Παναχαϊκής στο κυριακάτικο ματς της 12ης αγωνιστικής Volleyleague ανδρών. Με τη δεύτερη επιτυχία της ιστορίας του επί των "ροσονέρι" της αχαϊκής πρωτεύουσας η ομάδα ο πειραϊκός σύλλογος πανηγύρισε την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στη Volleyleague και δεύτερη στη νέα χρονιά, που με 19 βαθμούς έφερε  την ομάδα του Σάκη Ψάρρα σχεδόν αγκαλιά με την παραμονή.

Θεωρητικά για τους γηπεδούχους, που παραμένουν μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος χωρίς νίκη, ο αγώνας με τη νεοφώτιστη ομάδα φάνταζε μονόδρομος...

Με την επιστροφή του πρώην άσου της ομάδας, Γιάννη Λιβαθηνού στο "σπίτι" του, οι Πατρινοί προσπάθησαν με επιθετική αιχμή τον Νίκο Ρουμελιώτη να κοντράρουν τους φιλοξενούμενους στα δύο πρώτα σετ, αλλά μετά τα μισά, ο Εθνικός με καλό σερβίς και εκμεταλλευόμενος το ασθενές πατρινό μπλοκ, κατάφερε έστω και δύσκολα,  με πλουραλισμό στην επίθεση, να κατακτήσει τα σετ στις λεπομέρειες με 25-23 και 25-22.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, καθώς οι φιλοξενούμενοι έχοντας καλή ψυχολογία, αλλά κυρίως 5 από τους συνολικά 7 άσους και 6 από τα συνολικά 10 μπλοκ, πήραν από την αρχή σημαντική διαφορά 8-3, 16-7 την οποία, παρά την ύστατη προσπάθεια της Παναχαϊκής κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι τέλους και να φτάσουν σε μία πολύ σπουδαία νέα επιτυχία για τη σωτηρία τους.

Τοπ σκόρερ του αγώνα και μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων γηπεδούχων ήταν με 19 πόντους ο αρχηγός τους Ν. Ρουμελιώτης, ενώ για τον Εθνικό που είχε επιθετική πολυφωνία με τέσσερις παίκτες να πετυχαίνουν πάνω από 10 πόντους, τους περισσότερους σημείωσε ο κορυφαίος Σέφερτ, έχοντας 4 μπλοκ, 2 άσους σε συνολικά 13 πόντους.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έφτασε τους 14 βαθμούς και περιμένει ένα κατάλληλο αποτέλεσμα στην αυριανή μονομαχία των "Γηραιών" του πρωταθλήματος για να απολαύσει τη μοναξιά της 4ης θέσης, ενώ η Παναχαϊκή με 2 μόλις βαθμούς δείχνει να έχει συμβιβαστεί με την ιδέα του υποβιβασμού και να μην μπορεί να σηκώσει κεφάλι.

Τάδε έφη…
Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς Σάκης Ψάρρας δήλωσε: «Κάναμε μία επαγγελματική νίκη. Τα παιδιά ακολούθησαν την τακτική που είχαμε σχεδιάσει και πήγαν όλα πολύ καλά. Είχαμε πολυφωνία στην επίθεση και ξεπεράσαμε τις δυνατότητες της Παναχαϊκής. Κλείσαμε ιδανικά δύο εκτός έδρας αγώνες και οι επόμενοι αγώνες θα σηματοδοτήσουν τον τελικό στόχο μας στην κανονική περίοδο».