Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2015

Με σβηστές μηχανές ο Εθνικός 3-1 τον Άλιμο

Παίζοντας ουσιαστικά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ο Εθνικός επικράτησε με 3-1 του Αλίμου.

Ο Εθνικός ξεκίνησε δυνατά και στο 23ο λεπτό, απο φάουλ του Στρατάκη, ο Μαντζώρος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με δοκάρι του Σάμιου, αλλά στο 35′ οι Πειραιώτες πήραν προβάδισμα δύο γκολ, με ωραίο διαγώνιο σουτ του Παυλάκη. Λίγα λεπτά νωρίτερα, ο Αργυρίου είχε γίνει αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Αργυρίου απο μαρκάρισμα αντιπάλου.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε, αλλά ο Παυλάκης έχασε διπλή ευκαιρία, πρώτα με δοκάρι και τον ίδιο παίκτη να στέλνει στην επαναφορά τη μπάλα άουτ. Στο 72′, ο Αλημπάς με όμορφη εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-0, για να μειώσουν σε 3-1 οι φιλοξενούμενοι με τον Χρήστου δύο λεπτά αργότερα.

Εθνικός: Βουτσινάς, Στασινός, Γερόλυμος, Μαντζώρος, Στρατάκης, Μαρτίνος, Μάναλης, Σούφλας, Αργυρίου (29′ λ.τ Σουλελές), Αλημπάς (82′ Μπένα), Παυλάκης (64′ Ηλιόπουλος).

Aλιμος: Αμουτζάκης, Κόπελας, Γοργάκης, Πέττας, Σαμιώτης, Κατσαδούρος, Χακράμα (46′ Χρήστου), Καραγιάννης, Καζάντζης, Σάμιος (73′ Πιπεράς), Κάλφας.