Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

Eθνικός-ΠΑΟ Κρουσσώνα 2-0

Tη νίκη η οποία θα του δώσει το  δικαίωμα να ανακάμψει βαθμολογικά επιζητεί ο Εθνικός απέναντι στον Κρουσσώνα

Στα αγωνιστικά, επανέρχονται Σούφλας-Χαλκιάς για την ομάδα μας με τον πρώτο να ξεπερνάει την ίωση που τον ταλαιπώρησε και τον δεύτερο  να έχει εκτίσει τη μία αγωνιστική της τιμωρία του.
Οι Κυανόλευκοι ξεκίνησαν με τους Βουτσινά,Γκορόγια,Ξενιτόπουλο, Μπένα,Πολυχρονίδη ,Βελέτη,Λαζανά,Σούφλα,Σάμιο,Λύγκο Παυλάκη.
Οι  φιλοξενούμενοι  του κου Παπαματθαιάκη παρατάχθηκαν με τους: Κόλλια,Μασέλη,Γκαλίτσιο,Γεωργαντζιά,Ταβλαδωράκη,Σερέτη,Μπάτζι,Μαυρομμάτης,Φουκαράκης,Κριτζάς ,Κουτέλης

Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό στο 2ο λεπτό με τον Παυλάκη να βγάζει σέντρα ,τον Σούφλα νμα κάνει κεφαλιά και τον Κόλλια να αποκρούει.
Στο 8ο λεπτό ο Γκορόγιας έβγαλε σέντρα για τον Παυλάκη που έπιασε κεφαλιά η οποία χτύπησε στο δοκάρι,αλλά ο Ρέφερι Γιαννόπουλος υπέδειξε επιθετικό φάουλ.
13ολεπτό ευκαιρία για τον Εθνικό μετά απο κόρνερ του Σάμιου, ο Σούφλας πιάνει κεφαλιά, εν συνεχεία ο Λύγκος  νέα κεφαλιά που περνάει άουτ .
Αναγκαστική αλλαγή  για τον Κρουσσώνα, οΧαρίσης στην  θέση του Γεωργαντζία(21)
Aπείλησαν οι φιλοξενούμενοι με κεφαλιά του Φουκαράκη  στο 26, ο Βουτσινάς είναι εκεί..
Ο Εθνικός έχει κατοχή μπάλας ,πιεζει ,δημιουργεί φάσεις ,με τους Κρητικούς να απειλούν  με στημένα όπως στο 37 ,που την κεφαλιά του Σερέτη  έδιωξε ο Βουτσινάς.
Πρίν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Ξενιτόπουλος εκτέλεσε εξαιρετικά και με φάλτσο φάουλ ,ο Κόλλιας απέκρουσε,ο Παυλάκης έκανε προβολή αλλά η μπάλα  βρήκε πάνω στον Κόλλια και το ημίχρονο έληξε 0-0.
Χωρίς αλλαγές  ξεκίνησε η επανάληψη..
Στο 58, ο Βελέτης βγάζει κάθετη μπαλιά  για τον Παυλάκη που αφού περνάει δύο παίκτες ,ο Λαζανάς πετάγεται αλλά το σούτ που έκανε , ο Κόλλιας  έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 59, ο Βελέτης έκανε δυνατό σουτ, ο Κόλλιας δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα και ο Λαζανάς έξυπνα πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0.
Στο 61, ο Φουκαράκης βγήκε και τη θέση του πήρε ο Πουλάκης.
Στο 70, ο Ξενιτόπουλος πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς απο τα 40 μετρα ,αλλά ο Κόλλιας έδιωξε με τα ακροδάχτυλα..
Στο 73, ο Χαλκιάς πήρε τη θέση του Σάμιου.
Ευκαιρία για τον Κρουσσώνα με τη κεφαλιά του Μπάτζι που μπλόκαρε ο Βουτσινάς.

Στο 81  ο Σταφσουλάι στη θέση του Λύγκου
Στο 87, ο Στρατηγάκης στη θέση του Μαυρομμάτη
Στο 88, ο Παπανικόλας στη θέση του Λαζανά.

Ευκαιρία για τον Εθνικό στο 90 με γύρισμα του Σταφσουλάι  και τον Σούφλα να κάνει σουτ ψηλά άουτ.

2-0  από τον Γκορόγια ύστερα  απο ωραία ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ μέσα στην περιοχή