Σάββατο 31 Ιανουαρίου 2015

Ντεμπούτο με το δεξί!

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μπάσκετ του Εθνικού στο ντεμπούτο του νέου προπονητή Βαγγέλη Βλάχου που νίκησε το Λαύριο με 76-53 και έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των τελευταίων αγωνιστικών. Ντεμπούτο επίσης έκανε και ο 18 χρονος Σταύρος Ραδίτσας.
Από την αρχή του αγώνα οι κυανόλευκοι μπήκαν με σκοπό να πάρουν το προβάδισμα και το κατάφεραν αφού στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν στο +15, ενώ και στο δεύτερο δεκάλεπτο η απόδοση των παικτών παρέμεινε ίδια με το σκορ του ημιχρόνου να είναι το 43-25. Με τους παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου να έχουν επιβάλλει τον ρυθμό τους πλέον συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο. Με την συμπλήρωση των 30 λεπτών η ομάδα μας είχε το +25 (64-39), ενώ το φινάλε του αγώνα βρήκε την ομάδα μας να πανηγυρίζει την μεγαλύτερη σε εύρος νίκη της στην Α2' Εθνική Κατηγορία με 76-53. Ντεμπούτο με την αντρική ομάδα έκανε και ο 18χρονος Σταύρος Ραδίτσας σε κλίμα αποθέωσης από όσους βρέθηκαν στο Κλειστό Κερατσινίου. Στο γήπεδο ήταν και οι δύο τραυματίες Νίκος Ψυλέας και Φώτης Ζούμπος.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος – Καλδίρης – Διμπινούδης.
Δεκάλεπτα: 26-11, 43-25, 64-39, 76-53.
Εθνικός Πειραιώς (Βλάχος): Παπαδιονυσίου 4, Μούκας 9 (3), Καρυπίδης 10 (2), Κουκάς 13 (3), Τζιάλλας 6, Τσιότρας 7, Ραδιτσας, Δεμερτζής 4, Γκιζόγιαννης 12, Μαχαίρας 5, Βαβάτσικος 4, Αναγνωστόπουλος 2.
Λαύριο (Σερέλης): Μπρόζος 10 (2), Δανάς 2, Χασάπης, Τσίρος 2, Μουρίκης 4, Σακελλαρίου 11, Τσιγγενόπουλος, Γιαννακόπουλος 5 (1), Περράκης 6, Παγώνης 2, Ψωμαδέρης 1, Μπένος 10.