Σάββατο 15 Μαρτίου 2014

Ήταν «Αυτοκράτορας»

ethnikos2

Ο Εθνικός επικράτησε της Κέρκυρας με 13-11 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος με τον Κουτσιαλή να είναι σε φανταστική  μέρα και να βρίσκει δίχτυα 5 φορές.
Οι δύο ομάδες μπήκαν συγκρατημένες στον αγώνα. Ο Βιτέλλας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι με σουτ από την περιφέρεια, ενώ ο Σαρησάββας ισοφάρισε και έτσι η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 1-1.
Στο δεύτερο  οκτάλεπτο, ο Βαχαρέλης έβαλε την Κέρκυρα μπροστά από ασίστ του Τοράκη, αλλά ο Εθνικός πήρε προβάδισμα με 5-3 στο πρώτο ημίχρονο με τα τέρματα του Γκιάλη, του Θαλασσινού, αλλά και τα 2 γκολ του Κουτσιαλή.
Στην τρίτη περίοδο, ο Κουτσιαλής έμοιαζε ασταμάτητος και έτσι η ομάδα του Φ. Κουντουδιού έφερε τη διαφορά στο 9-5 με ένα επιμέρους 4-2.
Στο τέταρτο οκτάλεπτο η Κέρκυρα έκανε δυναμική προσπάθεια για αντεπίθεση με ηγέτες τους Παυλίδη και Ζαρκαντζά που τελικώς αποδείχτηκε άκαρπη. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 13-11.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΚΕΡΚΥΡΑ: 13-11
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 4-2, 4-2, 4-6

Εθνικός (Φ. Κουντουδιός): Αϊβαλιώτης, Θαλασσινός 1, Τσολακίδης, Κουτσιαλής 5, Χατζηκυριακάκης 2, Σαλάχας 1, Βουλγαράκης 1, Χατζηαλέξης, Γκιάλης 1, Βιτέλλας 2, Αλεβίζος, Γαβαλάς, Παπαϊωάννου, Βουνισέας, Τσιάπας
Κέρκυρα (Μ. Τζόρτζεβιτς): Γιόκοβιτς, Σαρησάββας 2, Παπαθεοδώρου 1, Παυλίδης Κ. 1, Τοράκης 1, Παυλίδης, Ζαρκαντζάς 3, Αρώνης, Βαχαρέλης 2, Τριβιζάς

Το waterpolonews βρέθηκε στο Πέτρος Καπαγέρωφ για τη ζωντανή μετάδοση των εξελίξεων του αγώνα.

8-5 Με το 4ο γκολ του Κουτσιαλή
Ο Παπαθεοδώρου βγάζει στην κόντρα την Κέρκυρα, αλλά το σουτ του Ζαρκαντζά σταματά στο οριζόντιο δοκάρι
Ο Παυλίδης ζητά ηρεμία από τους συμπαίκτες του
7-5 Ο Παπαθεωδόρου μειώνει για τον ΝΑΟΚ
7-4 Η μπάλα κυκλοφορεί από τους παίκτες του Εθνικού, φτάνει στον Σαλάχα και αυτός βρίσκει δίχτυα
Αποβολή για τον Σαρησάββα
Δοκάρι από τον Σαρησάββα
6-4 Ο Κουτσιαλής φέρνει και πάλι τη διαφορά στα 2 γκολ
Αποβολή για τον Κ. Παυλίδη, αλλά ο Γιόκοβιτς αποκρούει εξ επαφής σουτ του Βουλγαράκη

53 δεύτερα για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου
Ο Κουτσιαλής βγάζει τον Εθνικό στην κόντρα, ο Σαλάχας σουτάρει, αλλά η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι
5-3 Ο Βουλγαράκης κερδίζει την αποβολή του Ζαρκαντζά, η μπάλα περνά στον Θαλασσινό και αυτός βρίσκει δίχτυα
Δοκάρι από σουτ του Ζαρκαντζά και δεύτερο δοκάρι στη συνέχεια της φάσης από τον Σαρησάββα
4-3 Αποβολή για τον Τοράκη και δεύτερο γκολ από τον Κουτσιαλή
3-3 Ο Βαχαρέλης ισοφαρίζει για την Κέρκυρα
3-2 Ο Θαλασσινός φέυγει στην κόντρα και κερδίζει την αποβολή του Σαρησάββα, στη συνέχεια ο Κουτσιαλής βάζει τον Εθνικό μπροστά με γκολ από την περιφέρεια
2-2 Ο Βουλγαράκης κερδίζει την αποβολή του Τοράκη, στη συνέχεια της φάσης η μπάλα περνά στο Γκιάλη που ισοφαρίζει από διαγώνια θέση
1-2 Ο Τοράκης περνά τη μπάλα στον Βαχαρέλη και αυτός βρίσκει δίχτυα