Τρίτη 5 Νοεμβρίου 2013

Ακόμα μια νίκη για τον Εθνικό Πειραιώς

Ακόμα μια νίκη κατέγραψε στο ενεργητικό του η ομάδα του Εθνικού Πειραιώς αυτή τη φορά επί του Σαρωνικού για την 4η αγωνιστική της Β'Ανδρών.
H oμάδα του Πειραιά επικράτησε με 3-0 σετ της νεοφώτιστης ομάδας του Σαρωνικού που κατέβηκε με μόλις 7 παίχτες στον αγώνα. Ο Σαρωνικός πίεσε μόνο στο πρώτο σετ και κυνήγησε και το τρίτο, ενώ στο δεύτερο ήταν καθολική η επικράτηση του Εθνικού.
Ο αγώνας:
Στο πρώτο σετ ο Κλώνος ισοφάρισε 2-2 για τον Σαρωνικό και με μπλοκ του ίδιου έγινε το 5-6. Ο Κατσάνης έκανε το 10-9 και με άσο ο Αδαμόπουλος το 11-9, ο Νομικός ισοφάρισε 12-12 και ο Κλώνος έφερε πάλι μπροστά τον Σαρωνικό 15-16. Ο Αδαμόπουλος έφερε μπροστά τον Εθνικό στο 18-17 και ο Μαμάης έκανε το 21-22 και με έξυπνο πλασέ του ίδιου το σετ πήγε 25-23 υπέρ του Εθνικού.
Στο δεύτερο σετ παρά το καλό ξεκίνημα ο Σαρωνικός φάνηκε να χάνει απότομα δυνάμεις και να μένει πίσω. Με άσο του Αρχοντή έγινε το 0-3, ο Σιώπης μείωσε σε 3-4, ο Ταραμπίκος 7-6, ο Κλώνος μείωσε 10-9, ο Σιώπης με πολύ καλή επίθεση το 13-10 , ο Μαμάης μείωσε σε 16-11, ο Ταραμπίκος έκανε το 18-12 και ο Εθνικός πήρε το σετ με 25-12.
Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά παίρνοντας εναλλάξ το προβάδισμα αλλά ο Εθνικός είχε καλύτερα τελειώματα και λιγότερα λάθη με αποτέλεσμα να πάρει το σετ. 2-2 με έξυπνο πλασέ ο Μαμάης για τον Εθνικό, με Α’ χρόνο ο Ταραμπίκος 3-4, ο Σωτηράκης 7-6, ο Σιώπης 11-8, ο Ταραμπίκος και πάλι το 13-11, ο Αδαμόπουλος με μπλοκ το 14-11, ο Σταμπέλος μείωσε 14-12 κι ο ίδιος έκανε το 17-14, ο Σιώπης το 19-16, με μπλοκ ο Κλώνος μείωσε 21-18, με άσο ο Σωτηράκης το 24-18 και με 25-19 η ομάδα του Πειραιά πήρε τον αγώνα.
Τα σετ: 25-23, 25-12, 25-19

Εθνικός: Μαμάης, Ταραμπίκος, Αδαμόπουλος, Κουβουτσάκης (λ), Γκανιάς, Σωτηράκης, Κατσάνης / Σιώπης, Καρουσάκης

Σαρωνικός: Κλώνος, Σταμπέλος, Χατζόπουλος (λ), Νομικός, Αρχοντής, Ψωμιάδης, Μουτσάτσος